Fundacja

O nas

 

Działamy przede wszystkim na polu edukacji artystycznej, animacji kultury, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz estetyzacji przestrzeni publicznej. Wierzymy, że sztuka, projektowanie i rzemiosło to aktywności dostępne dla każdego – naszym głównym celem jest stwarzanie warunków do twórczego rozwoju dzieci i młodzieży, dorosłych, studentów i początkujących profesjonalistów. Dzielimy się doświadczeniem i wiedzą w ramach autorskich warsztatów, podczas których uczestnicy, w przyjaznej atmosferze, mogą rozwijać swoje talenty i pasje. Wspieramy młodych twórców, organizując wykłady, spotkania i plenery z udziałem ekspertów.
Poprzez festiwale i artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej, promujemy dobre praktyki projektowe.

 

Projekty i działalność statutowa

 

warsztaty – specjalizujemy się w organizacji różnorodnych warsztatów, skierowanych zarówno do specjalistów jak i amatorów-hobbystów lub studentów. W naszej ofercie znajdują się m.in. warsztaty stolarskie, odlewnicze (np. beton, aluminium), projektowe, z zakresu nowych technologii (np. CNC), ceramiczne.

 

tuBaza – alternatywny ośrodek kultury, który tworzymy wspólnie z Fundacją „Morze” oraz „Fablab Trójmiasto”. Zlokalizowana w malowniczym parku pałacowym w gdyńskich Kolibkach „tuBaza”, mieści pracownie gdyńskich twórców, przestrzeń warsztatową i galerię. To tu organizujemy wystawy, warsztaty, koncerty, wykłady i spotkania.

 

Proto Typy – Pracownie projektowe to miejsce łączące różne dziedziny twórcze, specjalistów i technologie, stworzone wspólnie z grupą Tabanda. Pracownie mieszczą się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Oferta głównie skierowana do młodych osób, studentów kierunków artystycznych, jest to też miejsce dla stałych rezydentów, którym umożliwiamy realizację pierwszych kolekcji, małych linii produkcyjnych. Do dyspozycji jest stolarnia, ślusarnia i pracownia ceramiczna.

 

Festiwal designu „Formy Towarzyskie” – w ramach organizowanego z myślą o mieszkańcach Trójmiasta festiwalu (jesień 2019), zrealizowaliśmy trzy interaktywne formy przestrzenne – świetlną, dźwiękową oraz widokową. Tworzyły one spacerowy szlak, wiodący rzadko uczęszczanymi poza sezonem wakacyjnym ścieżkami w gdyńskim Orłowie. Interaktywny charakter „Form towarzyskich” pozwalał spacerowiczom każdorazowo stawać się uczestnikiem i współtwórcą niespodziewanego, zmysłowego doświadczenia, tworzonego za pomocą najprostszych gestów. Wydarzenie zrealizowano dzięki dofinansowaniu miasta Gdynia.

 

GLËNA spotkania, warsztaty, wystawa
festiwal ceramiki którego celem było stworzona przez lokalnych artystów kolekcji, do realizacji której zostały wykorzystane nowoczesne technologie druku 3D.
Celem projektu było wsparcie działalności trójmiejskich artystów i popularyzacji ich twórczości, promocji regionu jednocześnie przyczyniając się do ochrony dóbr kultury. Kolekcja przybliżyła odbiorcom sztukę kaszubską i regionu oraz jej założenia, które są kluczowe dla historii Gdyni i Pomorza. Każdy z artystów zaprojektował swoją własną ceramikę inspirowaną motywami kaszubskimi w dowolnej i indywidualnej interpretacji. Finalnie powstała spójna choć jednocześnie oryginalna kolekcja ceramiki użytkowej i artystycznej.
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Gdynia, przyznanych w drodze otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w roku 2021.

 

Współpraca

 

Regularnie realizujemy projekty w porozumieniu z instytucjami publicznymi, muzeami, uczelniami, przedsiębiorstwami i innymi organizacjami. Jesteśmy otwarci na różnorodne formy współpracy, zarówno w charakterze partnerów, jak i organizatorów. Współpracujemy m.in. z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gdyni, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Agencją Rozwoju Gdyni, Centrum Designu Gdynia oraz Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.